Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiemstomatolog radom

stomatolog radom

Protetyka

Protetyka

Utrata zębów to nie tylko problem estetyczny, to również zmniejszenie wydolności narządu żucia i zaburzenie czynności stawów skroniowo-żuchwowych. Braki zębów mogą być też przyczyną poważnych dolegliwości bólowych głowy.
Uzupełnienia protetyczne dzielimy na : uzupełnienia stałe ,które są osadzone na cemencie i nie ma możliwości swobodnego ich wyjmowania oraz na uzupełnienia ruchome – wyjmowane z jamy ustnej.

Fotolia_50414262_S
Uzupełnienia stałe:
 

- licówki
- korony
- mosty
- wkłady koronowo-korzeniowe
- wkłady koronowe
 
Licówki to porcelanowe lub kompozytowe uzupełnienia przyklejane do powierzchni wargowej zęba. Stosowane są najczęściej w celu korekcji kształtu zęba lub by zmienić jego kolor.

Wkłady koronowe – osadzone na pojedynczym zębie zastępują tradycyjne „plomby” wykonywane są one najczęściej ze złota, porcelany lub kompozytu.

Korony i mosty to uzupełnienia protetyczne trwale osadzone na oszlifowanych wcześniej zębach. Mają one zastosowanie w przypadku znacznego, nie dającego się odbudować za pomocą materiałów do wypełnień, zniszczenia części koronowej zęba. Często służą do poprawy estetyki uzębienia. Wśród koron wyróżniamy korony metalowe i porcelanowe.

Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnia cementowane w kanale korzeniowym zęba przeleczonego endodontycznie.

Uzupełnienia ruchome:
 
- protezy całkowite i częściowe
- protezy szkieletowe
- szynoprotezy
- szyny relaksacyjne
 
Protezy szkieletowe – wykonywane są one przy brakach zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem. Główną ich część stanowi metalowy szkielet zaopatrzony w klamry i ciernie. Klamry odpowiedzialne są za utrzymanie protezy, natomiast ciernie to wypustki opierające się na powierzchniach żujących zębów. Przenoszą  one w ten sposób siły żucia przez zęby i ozębną na kości szczęki co jest korzystne dla organizmu.
 
 

Polecamy